ТДА1541 открывает свои тайны

Для тих, хто не лише слухає, а й робить апаратуру для прослуховування музики
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 4
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#26

Непрочитане повідомлення Nemo »

Цілком логічна і змістовна ідея завести на ДЕМ входи TDA1540 i TDA1541 окремий клок з тактом хорошим по звуку і можливістю збільшення частоти :)
Я з TDA1540 провів дуже багато експериментів, зупинився на певних найкращих напрацюваннях, які найбільше сподобались по звуку.
Потроху відслуховую і планую зібрати отриманий ЦАП в красиву коробочку, на цьому завершити творчі пошуки. Благо звучання дуже подобається, та й не безпідставно :)
Що можна змінити, долдати в такому варіанті ЦАП, навіть уявити важко...
Тепер після прочитаного займуся експериментами з тактом ДЕМ в 1540! Адже по логіці речей, він на спектр вихідного сигналу (відповідно і на звук) впливає не менше ніж такт синалу LAT/RLCK.
Благо звучання ЦАП на 1540, 1541 можна буде порівняти з ЦАП на PCM63, думаю і з Kаври ДА 10 порівняти вийде.

Обов"язково відпишусь про суб"єктивний результат оцінки звучання в тему.
І ще така деталь, - скільки я не слухав різних плеєрів на TDA1540 і TDA1541 - складається враження, що транспорти і приводи в них звучать посередньо... І цю посередність важко чимось врятувати... СДМ0 і СДМ1 звучать ще терпимо, а от інші залишають бажати кращого...
Поки що найкращий з почутих транспортів, з якими слухав ЦАП на 1540 і 1541 - комп по образу МУЗПК. Думаю, непогано звучатимуть ВАВ плеєри. А CD транспорти з їх приводати і незрозумілими таймінгами аудіопотоку, прив"язаними до обертання диску - залишають бажати значно кращого. Можливо й є хороші сучасні CD транспорти з наявною правильною буферною пам"ятю, які дозволяють організувати правильний цифровий потік. Але, суб"єктивно, штатні потенціал 1540 і 1541 не розкривають поготів...
Пардон за відступ від теми.

Автору ідеї ще раз вдячність і повага!
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 4
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#27

Непрочитане повідомлення Nemo »

Подав на вхід мікросхеми одного каналу TDA1540D частоту тактування 4233600/8 = 529200 Гц (529кГц), послухав, порівняв з штатним (другий канал) - здалось цікавіше.
Змінився тональний баланс, характер звуку. Став лекшим, драйвовішим, акуратнішим, натуральнішим. Бас більш натуральнийм і виразним стає.
Особливо не вислуховував, подав такий такт і на другу мікросхему та й все.
В майбутньому на цей CD плеєр поставлю ламповий клок, відповідно синус в прямокутник, потім ділення тригерами і знову подоба синуса. :)

Цілком згодний, що в даному випадку найкраще тактувати від окремого клока синусоїдою без ділення частоти. І що з несинхронними частотами може звучати цікавіше.
Всьому можна запропонувати логічне пояснення - менший рівень фазовх шумів тактового сигналу, розосереджений (не кратні частоти гармонік) спектр фазового і частотного шуму тактів ДЕМ і ЛАТ і відповідна їх складова в вихідному аналоговому сигналі.
А можна просто оцінити і порівняти ефект і слухати в своє задоволення. :drinks:
abbasz
ветеран
Пости в темі: 20
Повідомлень: 1500
З нами з: 16 січня 2012, 13:12
Подякував: 141 разів
Подякували: 2762 разів
Контактна інформація:

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#28

Непрочитане повідомлення abbasz »

Став лекшим, драйвовішим, акуратнішим, натуральнішим. Бас більш натуральнийм і виразним стає.


Точно подмечено-появляется легкость.Дело в том что ранние СД плееры несмотря на всю свою музыкальность играют несколько тяжеловесно,приземленно.Так вот ламповый дем клок эту тяжесть в значительной степени убирает,и звук становится более полетным, воздушным,парящим.
Есть документ на английском где описывается механизм влияния дем клока на точность преобразования

Кстати там было написано что максимальная частота дем клока(предельная) 7мгц.Откуда взята эта цифра я не знаю.
Cerg
Пости в темі: 1
Повідомлень: 33
З нами з: 21 серпня 2012, 20:47
Звідки: Рязань
Подякував: 2 разів
Подякували: 22 разів

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#29

Непрочитане повідомлення Cerg »

На плеере Сони CDP-555ESD, он на 1541, есть смысл попробовать ?
Востаннє редагувалось 22 червня 2013, 17:00 користувачем Cerg, всього редагувалось 1 раз.
abbasz
ветеран
Пости в темі: 20
Повідомлень: 1500
З нами з: 16 січня 2012, 13:12
Подякував: 141 разів
Подякували: 2762 разів
Контактна інформація:

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#30

Непрочитане повідомлення abbasz »

Это достойная сонька,можно с ней поработать.
abbasz
ветеран
Пости в темі: 20
Повідомлень: 1500
З нами з: 16 січня 2012, 13:12
Подякував: 141 разів
Подякували: 2762 разів
Контактна інформація:

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#31

Непрочитане повідомлення abbasz »

Вот уже и ламповые ДЕМ клоки люди собирают:

Всем привет!
После не очень удачного эксперимента с заменой цапов 1540 на мах541 в филипе 300 я решил апгейдировать его по традиционному пути.
Сделал внешнее питание 1. +/- 12В ВЧ усилителя на плате транспорта; 2. +5В платы "соневского декодера";
3. +/- 5В и - 18В для 1540; 4. +32В для вых. каскада ОБ. Выпрямитель - мост на 5Ц4С (для "декодера" на КД213 мост от отдельной обмотки), дроссельные входы фильтров и параметрические стабилизаторы на стабилитронах. 1540 вынес из корпуса и запаял на панельках, чтобы легче и правильнее развести питание и выход. Сделал два генератора на 71А с отдельным питанием на 80-м кенотроне (дроссель и пр. само собой). Один на 4.23 мГц, второй ДЕМ. Со вторым не стал париться и делать перестраиваемым, а просто поставил кварц на 1 мГц. Всё это хозяйство стоит сверху прямо на шасси проигрывателя на куске гетинакса 5мм в размер корпуса. Жаль, что у меня не нашлось подходящих фирменных кенотронов в мост, но я уже прикупил RCA, когда придут, поменяю. Но и с нашими играет ну очень прилично, я доволен как слон. Хорошо слышно замену 71-х ламп в обоих генераторах (у меня их с прошлой жизни осталось разных годов). А так же очень слышно наличие - отсутствие ДЕМ генератора. Он даёт ощутимую прибавку в голосах, басе, вообще во всём. Аббас - звезда!
Первый вариант генераторов я собрал на лампочках E810F, потом хотел на 6V6, но передумал на 71-е и они не разочаровали.
Да, чуть не забыл, 1540 без конденсаторов и без ЦФ.


RSD

В полку, прибыло!
Поздравляю, maveric с достойной реализацией и музыкой!
Везет Вам, не слышите разницы двух разных декодеров, и кривенький ЦФ Вам не помеха!?!
Думаю, Вам вскружили голову Аббасовы приблуды (они действительно чудесны, способны раскрыть звук любого аппарата)!

Марат, Вы же прекрасно знаете, что нет предела совершенству. Поэтому каждый ограничивает свои апгрейды какими то рамками. В моём случае это площадь филипса 300, то есть где то 42 х 35 см., на которых я и разместил весь бардак, но никак не комплектующие и интересные идеи. Из последних правильное питание ВЧ усилителя на плате транспорта и ДЕМ клок действительно дают слышимый и положительный для меня эффект.

malay
Ден 123
Пости в темі: 1
Повідомлень: 35
З нами з: 25 липня 2013, 17:10
Звідки: Москва
Подякував: 11 разів
Подякували: 31 разів

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#32

Непрочитане повідомлення Ден 123 »

Интересная и полезная ветка. Только схема-то где? Я бы дома макет сварганил и опробовал на своем 204 филе перед заказом.
Всего самого лучшего, Денис
_______________________________________________
На свете жил сеньер не старый, Хотя уже не молодой.
Любил он с грешною гитарой бродить под грешною луной!
Трам- пам- тара-тара-пам.....
abbasz
ветеран
Пости в темі: 20
Повідомлень: 1500
З нами з: 16 січня 2012, 13:12
Подякував: 141 разів
Подякували: 2762 разів
Контактна інформація:

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#33

Непрочитане повідомлення abbasz »

Впечатлений от ДЕМ клока стало больше:

Привет,Аббас

Перестраиваемый клок лучше всего получился на телефункенской катушке от 8001 приёмника и переменник от филипса,екнотрон пока 6АХ5,лампы генераторов EF804S telefunken.

Эффект есть,я бы сказал - очень есть,описать можно так - когда добавляешь основной клок ,что первое бросается в глаза,т.е в уши)),вся картина оживает,особенно середина,инструменты становятся выпуклыми и трёхмерными и расставленными в пространстве как им положено. Когда добавляешь второй ,картина дорисовывается в мелочах нюансах и обертонах,правда когда включаешь только дем клок ,звучит как то неполноценно,как будто мелочи живут отдельно от основной части,а вместе всё становится на место.
Частоту меняю от 500 до 1200,как то больше нравится на 700 - 800,но ещё внимательно не слушал....
фотки этого чуда приложил))


Конечно ДЕМ клок только после основного.Мастерклок из двух более важен.Однако в паре с ДЕМ два ламповых клока вытягивают из 1541А такой аналоговый и нюансированный звук,какого цифра не могла дать с момента появления СД в 1982 году.
Скоро я облегчу задачу самодельщикам-выйдет дак на 1541 с дем клоком на борту
Вкладення
IMG_0882.JPG
Аватар користувача
WoWaN
учасник
Пости в темі: 3
Повідомлень: 361
З нами з: 17 листопада 2011, 16:00
Звідки: Молдова Тирасполь
Подякував: 154 разів
Подякували: 137 разів
Вік: 57

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#34

Непрочитане повідомлення WoWaN »

А что дем низзя тактировать разве от мастер клока ?
abbasz
ветеран
Пости в темі: 20
Повідомлень: 1500
З нами з: 16 січня 2012, 13:12
Подякував: 141 разів
Подякували: 2762 разів
Контактна інформація:

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#35

Непрочитане повідомлення abbasz »

Я уже писал в начале ветки-можно,но результат гоооооооооооораздо хуже
Во первых синусом лучше,во вторых асинхронно лучше,в третьи мастерклок надо еще поделить,а значит загадить тактовый сигнал шумами логических элементов,поэтому асинхронный отдельный клок,подаваемый в виде синуса прямо на пин чипа,непобедим,даже если у Вас мастерклок на лампе.
abbasz
ветеран
Пости в темі: 20
Повідомлень: 1500
З нами з: 16 січня 2012, 13:12
Подякував: 141 разів
Подякували: 2762 разів
Контактна інформація:

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#36

Непрочитане повідомлення abbasz »

Отзыв на дем клок:
Для меня теперь самый лучший конденсатор на ДЕМ ногах - ламповый клок Аббаса!
Все эти конденсаторы, лишь слегка подрихтовывают звук, делают его более гладким, а клок поднимает звучание на совсем другой уровень, субъективно воспринимается как повышение разрешения.
Понимаю, Вас коробит от моих слов, но ламповый клок для Вас минутное дело, попробуйте. Никто не узнает...
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 4
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#37

Непрочитане повідомлення Nemo »

Давно хотів зібрати і відслухати окремий клок для тактування ДЕМ ланок ЦАП на 1540.
Так уже виходить, що подібні експерименти робляться "перебіжками", коли вийде викроїти трохи вільного часу.
Сьогодні, чомусь вирішив, що ввечері обов"язково потрібно зробити задумане, не відкладаючи на потім :drinks:

В якості транспорту я користую МУЗПК з лінійним блоком живлення, ОС на компактфлеш, ноутбучним вінтиком, окремим лінійним блоком живлення звуковушки і дуже кардинально твікнутою Juli@, яка тактується від зовнішнього лампового клока на ЕФ13.
Цифра виводиться по S/PDIF

ДЕМ клок зібрав на ЕФ11 з вкарцом аж на 2,4 МГц. Меншого не було під рукою - з часом куплю на 700 - 1000 кГц.
Живлення - однопівперіодний випрямляч на ЕЗ11.
Живлення клока і лампової аналогової частини від одного транса і кенотрона.
Може в майбутньому зроблю від окремого.
Але швидше за все так і залишу, - по звуку ок.

Структура макету ЦАП: Плата цифрового входу на базі CS8416 і ПЛІС АЛТЕРА - 4 1540 - транси на перманої 1:10 з парами первинних обмоток для сумування енергії звукового сигналу від пар 1540 кожного каналу - підсилювальний каскад на 6С45П - вихідний трансформатор 3,5:1.


Враження від прослуховування асинхронного ДЕМ клока - він працює!
Дуже ефективно і гармонійно :)
Ефект виражений значно :ok:

Не буду довго описувати в чому зміна звуку і який ефект.
Напишу так, - вчора був в філармонії, слухав досить достойний концерт для симфонічного оркестру і фортепіано.
Звук ЦАП з використанням ДЕМ клока дозволяє наблизити враження і емоції від прослуховування і сприйняття музики на ЦАП з враженнями, які виникають при прослуховуванні живого виконання.

Але, це та ланка, яку варто ставити тоді, коли всі інші питання в структурі ЦАП і деталях, клокові транспорту вирішені.
Тому рекомендую до використання :drinks:
Вкладення
1540.jpg
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 4
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#38

Непрочитане повідомлення Nemo »

Ну і ще.
Я раніше пробував в Ревокс 225 на 1540 заводити ДЕМ клок від основного лампового клока 4,4 МГц / 4 = ~ 520 кГЦ
Також пробував заводити в ЦАП на 1540 від основного лампового клока транспорта 22 МГц / 32 = 700 кГЦ.
Основний такт перетворювався в прямокутник. потім ділив частоту тригерами.
Далі з прямокутника робив синус чи щось подібне, як у Грюндіку 9009 і заводив на 1540.

Так от, по пам"яті асинхронний клок синусом 2,2 МГц без ділення по звукку значно переважає варіанти синхронного з діленням.
Думаю, тут причина перед усім не в синхронності/асинхронності, а саме в не можливості поділити частоту основного клока, залишивши форму сигналу гармонічною.
Також думаю що, в 1540 одна з вагомих причин покращення - всі ДЕМ ланки 4-х мікросхем 1540 тактуються синхронно (ДЕМ ланки між собою).
Мене всяких шумів, дивіацій, різнично-сумарних складових в спектрі вихідного сигналу.
Власне, не суть думати, - важливо слухати.
abbasz
ветеран
Пости в темі: 20
Повідомлень: 1500
З нами з: 16 січня 2012, 13:12
Подякував: 141 разів
Подякували: 2762 разів
Контактна інформація:

Re: ТДА1541 открывает свои тайны

#39

Непрочитане повідомлення abbasz »

ТДА1541 производства Китай открывает свои тайны.

Будьте осторожны при покупке микросхем, пару дней назад получил такой чудо из Китая по цене 52длр за штуку( на фото в описании товара были подлинные микросхемы).

В чем проблема, в том, что внутри упаковано нечто( ранние подделки просто имели надпись 1541 на случайную микросхему), действительно похожее на 1541- по трем выводам питания есть потребление, синус -60дб довольно пристойный,на пинах фильтрации пульсаций дем ячеек есть отрицательное напряжение, одна проблема- микросхема не реагирует на изменение частоты ДЕМ клока. К слову, на подключение дем клока реагируют любые чипы, даже самые ранние без буквы А, самые первые с кодом ННН, которые прошли полный производственный цикл сборки и тестирования на заводе в Голландии и имеют внутри встроенный конденсатор ДЕМ клока.
Звук у подделки яркий, вульгарный.
Отсюда я делаю вывод, что микросхема является китайской импровизацией на темы ТДА1541.



Philips TDA1541 stamp coding


1541 code ABC 1234 (Y):
A: silicon processing facility
B: assembly facility
C: test facility

12: year
34: week

Y: development chip (no standard chip m ask was used)

The names of the facilities are:

A
H: Nijmegen Holland
J: Caen France
R: Hsinchu/TSMC Taiwan

B
H: Nijmegen
S: Kaohsiung Taiwan
B: Hamburg Germany

C
Nijmegen Holland So a TDA1541A HSH9236 was processed in Nijmegen, assembled in Kaohsiung Taiwan, tested in Nijmegen Holland.
It was produced in the year 1992, week 36. A TDA1541A S2 RSH9713 was processed in Hsinchu/TSMC Taiwan, assembled in Koashiung Taiwan, tested in Nijmegen Holland.
It was produced in the year 1997, week 13.


http://www.dutchaudioclassics.nl/philips-tda1541.asp


Зображення
Зображення
Зображення
Відповісти

Повернутись до “Власними руками”