Класичний ЦАП на TDA1540

Для тих, хто не лише слухає, а й робить апаратуру для прослуховування музики
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Класичний ЦАП на TDA1540

#1

Непрочитане повідомлення Nemo »

Хочу коротко описати розроблений і виготовлений ЦАП на TDA1540D (TDA1540P)

Історія мого зацікавлення звуком TDA1540 почалась досить давно, ще з початком побудови системи.
Першими CD плеєрами, які я мав в системі були Philips CD150 i Philips CD204.

Так сталося, що 150-й перестав читати диски. А друг в той час почав розвивати концепцію МУЗПК.
Тоді у мене і виникла ідея зробити ЦАП на 1540.
Розвиток цієї ідеї описаний тут - http://hi-fidelity-forum.com/forum/thread-64711.html

Ну і період дефіциту часу і різних буденних клопотів ця ідея нарешті отримала приведену на фото реалізацію Улыбка

Варто зазначити, що цей ЦАП не для мене і слухати я його буду тільки при відслуховуванні.
У мене є інший ЦАП на 4 1540Д з лампами і трансами, який я і слухаю)
І ще один ЦАП на АД1860.

TDA1540 - це КЛАСИКА!
Думаю, нікого ця фраза не здивує і ніхто цьому не заперечить.

Така 14-ти бітна мікросхема була однією з перших у Світі мікросхемою ЦАП для аудіо якщо і не самою першою!
Характерна особливість - принцип її роботи побудований повністю на способі динамічного підлаштовування.
Повністю ДЕМ принцип для всіх розрядів реалізований тільки в 1540.
В 1541 на ДЕМ принцип уже тільки для 5-ти біт. Все решта R-2R матриця.

Варто зазначити, що я слухав чимало різних класичних промислових ЦАП за 1000 - X000$ формату Соніка Франтірс, Марка Левінсона, Лавриків, Парасаундів, Просідів, Аудіорисечів, Музтехів і т.д.

І за останніх років півтора я також зібрав певну кількість ЦАП на TDA1541 TDA1543 PCM56 PCM58 PCM63 AD1860 AD1862 LC7881 CXD1161. Перебрав також різні ЦФ.

Так от - різні ЦАП звучать по різному.
Тут справа смаків і вибору.
Важко знайти щось універсальне. певне важко закрити питання цифрового джерела тільки одним ЦАП.

Але, з того що я переслухав і мав нагоду порівняти прямо безпосередньо, висновок простий: класичний ЦАП на 1540, який приведено на фото цілком має право і потребу для існування.
Є досить затребуваним і встиг сподобатись багатьом людям :)

Я мав на увазі таке.
Коли ми з друзями порівнювали на моїй системі макет приведеного на фото ЦАП з Лавриком ДА10 - звучали вони по різному. Але кожний був актуальний по-своєму і класом високий, звуком багатий і благородний. Але й питання були і до першого і до другого (якщо порівнювати).

Додам пост з іншої теми в якості опису:
"
Власне - зібрав один і зберу декілька класичних ЦАП на 4 1540.

Живлення від двох двох незалежних обмоток трансформатора з подальшою пасивною стабілізацією на стабілітронах і для аналога і для цифри.
Структура ЦАП така: плата цифрового входу - 4 1540 (по 2 на канал, сумування струмів), перетворення струм/напруга на операційнику OP42 і ФНЧ 3-го порядку на OP37 на виході.
Тобто фактично аналогова частина ЦАП цілком повторює аналогову частину CD плеєрів на 1540 за тим виключенням що на кожний канал не по одній мікросхемі 1540, а по 2.
Цифрова фільтрація відсутня - режим без оверсемплінгу.
Підтримує частоти десретизації 44.1 - 192 кГц.

Класичний ЦАП з класичним звуком :)
Варто зауважити, що він водночас і схожий на звук Філіпсів 1-го покоління, але водночас від звуку таких Філіпсів там залишилось не багато Улыбка
Дуже рівно, чисто, натурально і душевно звучить.
Я б сказав, живо звучить - як живе виконання :drinks:

З досвіду - використання 4 1540 дозволяє значно збільшити детальність і розширення, при цьому зберігши почерк і характер звучання 1540.
Використання стабілізаторів на стабілітронах дозволяє досить значно вирівняти і онатуральнити звук.

Цей ЦАП зібрав не для себе.
Для себе я збирав ЦАП такої структури:
Плата цифрового входу - 1540 - транс на пермалої 1:10 - ламповий каскад з лампою під трансформатор (була 6С45П) - транс.

Але потім забрав вихідний трансформатор для іншого проекту і зібрав такої структури:
Плата цифрового входу - 1540 - транс на пермалої 1:10 - ламповий каскад з резистивним навантаженням на старій металевій американській лампі (Поставив 6К7, сподобалась в тому місці навіть більше ЕФ12 і 6АС7).

Хоча не виключено що в майбутньому знову зберу ще один супер ЦАП з лампами під транси і трансами на старовинному європейському або американському залізі, намотані проводами Телефункен або Вестернелектрикс :)

Тепер у мене є жменя лам під транси виробництва Мазда, Райтеон, ще щось європейське. З чорними анодами, старих років)
Якщо навіть 6С45П звучить достойно, прямо нетерпіння бере як звучать лампи вироблені іноземними друзями!

Але це дуже не скоро.
Хоча зовсім скоро буду складати такий супер ЦАП ще й з конденсаторами Сіменс, Бош і Дукаті для друга)))

Суб"єктивно та й об"єктивно - операційники в класичній описаній схемі звучать чудово. Обобливо ОП42 в металі і ОП37 89-го року))
Але мені значно більше по душі варіант з трансами і лампами.
При правильній реалізації він досить універсальний звуком і позбавлений явних недоліків.

Хоча, операційники цікаві і достойні одним, а лампи і транси - іншим.
Тут уже кому що більше подобається.
Якщо слухати щось одне і з іншим не порівнювати - ок.
Як тільки порівняти - відразу закрадуться сумніви і озадачливість що ж вибрати?

Можливо варто використати операційник на лампах, які були в 30-50-х (повністю функціонально завершений операційник тільки на лампах) Party0012 ?

А поки просто слухаю те що на фотках, пишучи це повідомлення!
Слухав з МУЗПК де ламповий клок на ЕФ13 і лінійний блок живлення.
Слухав з Аркам СД250 і АКАІ СД79 де транспорт без переробок.
Чудово звучить)

Потрібно прикупити тумблера включення мережі живлення і красиві світлодіодики щоб повністю зібрати коробочку.
І ще трохи прошивку ПЛІС плати цифрового входу змінити щоб ті світлодіодики ефективно відображали різні режими роботи ЦАП.

Класичному ЦАП на TDA1540 - бути! :)
"
Вкладення
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#2

Непрочитане повідомлення Nemo »

Я по лампових підсилювачах, саме по однотактниках)))
Нічого не маю проти транзистора, але коли вперше почув звук лампового підсилювача зрозумів що це моє.
Спробуйте класичний ламповий підсилювач - не пошкодуєте!

Частково зібрав і запустив ЦАП на 4 1540Д + транси на пермалої 1:10 + лампи + транси на виході.

Транси на пермалої намотані з сеціонуванням і симетричними половинами обмоток на кожній котушці. Сумування енергії звукового сигналу відбувається за рахунок сумування магнітних полів незалежних котушок, а не за рахунок сумування струмів.
Залізо радянське, але проводи старі американські 60-х років і проводи з плеєрів Філіпс 1-го покоління 70-х років.
Транси чудово звучать і мають суперові технічні параметри.

Лампи обрані EL183 Мазда з чорними анодами старих років (умовний аналог 6Э5П).
Саме така лампа обрана для можливості використання каскаду з вихідним трансформатором.
Фактично вибір не великий 6Э5П 6Э6П 6С45П. Відповідно аналоги EL183 і 5842.
І перші і другі іноземні різних років у мене є з часом опробую.

Я експериментував з різними октальними і черепаховими лампами - на жаль, не знайшов хорошу октальну або черепахову лампу для використання з трансформаторами і по параметрах і по звуку.
Ламповий вихідний каскад буде розмішений в корпусі справа спереду.

Прийшлося обирати пальчикові, хоча я більше люблю саме великі..) Але тут справа така - об"єктивно описані краще підходять.
Ще колись хочу спробувати як звучить ЕФ14 з дросельним навантаженням.

Вихідні трансформатори мотав не я,а майстер трансформаторних справ.
Складна технологія намотування, секціонування, висока точність і т.д. забезпечують хороші параметри і чудове звучання!
Дарма що там радянське залізо - питань до звуку нема в принципі.

Хто слухав подібні вироби з використанням правильних трансформаторів і правильних трансформаторних каскадів має знати про що йде мова!
Коефіцієнт трансформації 3,5:1. Відповідно енергію вихідного сигналу висока, опір низький і каскад може працювати успішно на вихідне навантаження 600 Ом

У мене виникає бажання колись в далекому майбутньому закупити старого америванського або європейськго пермалою для післяЦАПових трансів і старого заліза для вихідних.
Намотати і відслухати, порівняти.
Але це буде дуже не скоро Улыбка

Стабілізатори напруги пасивні на стабілітронах.
В аналогових напругах -17В мікросхем мікросхем ТДА1540Д додатково до електролітів стоять паперо-масляні конденсатори БОШ 60-х років.
Ці конденсатори дуже допомагають - вирівнюють, онатуральнюють звук, покращують передачу тонального балансу, додають особливої натуральності і шарму.
Хто слухав - має знати про що іде мова. А хто не слухав - раджу послухати.
Такі ж 2 конденсатори стоятимуть в живленні лампового підсилювального каскаду на виході лівого і правого каналу.

Живлення лампових каскадів на кенотроні ЕЗ11 з однопівперіодним випрямлячем.
Додатково також буде стояти ДЕМ клок мікросхем 1540 на ЕФ11.

Реклокінгу асинхронно на ламповому клоці робити не буду - на мій слух від нього більше шкоди чим користі.
Зроблю синхронний реклокінг на вінтажному 74СЛ74 Сігнетікс, взявши сигнал МСК з приймача СПДІФ.
З відслухованих варіантів мені такий сподобався найбільше і є найбільш універсальним.
А ламповий клок має бути перед усім в транспорті - тоді якщо цифровий кабель хороший ефектклока в ЦАП буде передано в великій мірі.

Працюватиме з частотами вхідного сигналу 44,1-192 кГц

Сьогодні зранку запустив як є 4 1540 + пара трансів без ламп з трансами на виході.
Переміряв режими, напруги послухав трохи.

Попередньо послухав ЦАП що приведений вище - перепрошивав ПЛІС плати цифрового входу для додавання режимів індикації.

Висновок який - операційники, особливо мас156, оп42 в металі звучать чудово)))
Але лампи з трансформаторами звучать на май смак значно краще!

Причина проста - відсутність зворотнього зв"язку і транзисторів з їх великими мінусами.
А використання післяЦАПового трансформатора з 5-ти омним опором первички (по постійному струму) і приведеним опором до вторички кожного ЦАП 27 Ом (для змінного струму) дозволяє забезпечити досить хороший режим роботи мікросхеми ЦАП 1540.

Використовувати тільки резистор з активним опором 20-50 Ом - не зовсім те. Правильніше використовувати трансформатор на пермалої.

Звук такого ЦАП без операційників, а з трансформаторами і лампами має зовсім іншу подачу - більш натуральну.

Використання 4 1540 дозволяє збільшити детальність і розширення, вирівняти звук. А використання конденсаторів БОШ, пасивних стабілізаторів стабілізаторів на стабілітронах додає звукові певного породистого, благородного почерку.
Режим без ЦФ залишає звук натуральним і не додає характерних спотворень.
Такий ЦАП бажано використовувати з транспортом в якому стоїть ламповий клок, хоча не обов"язково.

Хтось скаже що в платі цифрового входу використаний ПЛІС..? Деякі класики бояться вплив ПЛІС на звук і готові їх придати екцекуціям і викоріненням з аудіо.

На що я скажу, що ПЛІС мають параметри в десятки-сотні разів кращі звичайної логіки + класичні найкрщі звукові картки RME побудованы виключно на одному ПЛІС. Класичні старі і нові ЦАП побудовані на ПЛІС.
От в Лаври ДА10 використано пару ЦАП Альтера, як і в платі цифрового входу.
І якщо використати реклокінг сигналу LAT сигналом RMCK - вплив ПЛІС на таймінги повністю усунеться, а він буде використаний тільки як конвертор формату.

Щоб зрозуміти для чого ця коробка з залізом робиться і для чого потрібний ЦАП без операційників, а з трансами і лампами потрібно його послухати і порівняти з іншими ЦАП :)

Цей ЦАП робиться для іноземного замовника, якому окрема велика вдячність в сприянні реалізації подібних проектів і інших експеременів!
Вкладення
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#3

Непрочитане повідомлення Nemo »

Фото в ході доробляння і збирання.
Вкладення
1540.jpg
Правдоруб-2
Пости в темі: 1
Повідомлень: 7
З нами з: 12 травня 2014, 20:25
Звідки: Донецк

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#4

Непрочитане повідомлення Правдоруб-2 »

:good2: :) Казковий звук
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#5

Непрочитане повідомлення Nemo »

Доробив і запустив класичний ЦАП на 4 TDA1540D + транс 1:10 на пермалої + ламповий каскад на EL183 Mazda з трансформатором 3,5:1 на виході.
Живлення EL183 - однопівперіодний випрямляч на EZ11 з пасивною фільтрацією.
Для DEM клокінку використаний ламповий клок на EF11.
В аналоговому живленні -17В кожної мікросхеми 1540 і в живленні лампових каскадів паралельно електролітам стоять паперо-масляні конденсатори БОШ 60-х років.

Звучить як класичний ЦАП на 4 1540 з лампами і трансами)))

На одному з фото видно ЦАП, який стоїть на CD плеєрі AKAI CD-79

Насправді то не зовсім AKAI CD-79 - то тільки транспорт від нього. Аналогова частина витягнута, а замість неї всередині стоїть найперший ЦАП на 4 1540, зібраний ще на макетній платі.

Структура ЦАП, який всередині AKAI CD-79 така:
4 TDA1540D + транс 1:10 на пермалої + ламповий каскад на 6K7 RCA з розділювальним конденсатором Мундорф Сюпрім на виході.

Структура наведеного ЦАП: 4 TDA1540D + транс 1:10 на пермалої + ламповий каскад на EL183 Mazda з трансформатором 3,5:1 на виході

Бігло відслухав різницю в звуці.
Звук дуже схожий, різниця не велика, але відчутна.

Умовно можна описати різницю наступним чином:

ЦАП з трансами на виході і пальчиковою лампою EL183 під вхідний транс звучить трохи більш зіграно, рівніше, трохи більше звуків, - різниця не значна, але відчутна.
Все добре пропрацьовано, звук злитний і акуратний. Разом з тим все на своїх місяцях.
Краще пропрацьований бас ніж в ЦАП без транса на виході - різниця добре відчутна, але не радикальна.
Скільки я слухав - в 1540 і 1541 в реалізації з операційниками і з лампами не вистачає самого нижнього басу....

По словах майстра трансформаторних справ який виготовляв вихідники - там так транс намотаний, щоб на НЧ був певний підйом.
Це дуже благотворно впливає на сприйняття НЧ, пишу як власник акустики на Альтек 615 в корпусах Ямамото.


Октальний варіант без транса місцями більш вільний і легкий звук має. Але разом з тим там умовно більше призвуків і він трохи кривіший, необузданіший, "необтесаніший".
При прямому порівнюванні - якщо переключати один і той же трек - відчувається, що октальний варіант трохи простіший звуком. Трохи не дотягує по детальності і розширенні, рівності і пропрацьовуванні цілісної музичної картини.
Це можна виявити при довгому під час довгого прослуховування і відслуховування.

Пальчиковий варіант по звуку більш схожий до пальчикового, але місцями більш підчищений до натуральності, поправлений чи то що.

В спільному однаковому - варіант з пальчиковою лампою і трансом буде трохи цікавішим, універсальнішим, кращим по сукупності параметрів.
Хоча різниця не радикальна, але відчутна.

Раніше ЦАП, який був в корпусі АКАІ мав на виході 6С45П і пару аналогічних вихідних трансформаторів.
Різниця в звуці по пам"яті була приблизно така сама.

Якби у мене була ще пара трансів - я б собі зробив саме варіант з парою пальчикових ламп 5842 або EL183 або 6Э5П або 6С45П - вибрав би щось з цього.
Або ще опробував би EL84.

А поки наявну пару своїх звукових вихідних трансів забрав для іншого проекту і поставив октальні)))


Прикро що октальні лампи, які мають чудове звучання з своєю структурою і параметрами не підходять до трансформаторних каскадів в смузі звукових частот...
Пробував - не те.
З часом, можливо, спробую EF14 з дросельним або з трансформаторним навантаженням.
не зовсім те з точки зору параметрів, але звук має бути цікавим)

Що й казати, - ЦАПи на 4 1540 з лампами і трансами - це велике досягнення, здобуток і перемога!
ЦАП чудово звучить, приблизно так як передбачалось і планувалось, як звучав раніше мій з трансами)))



На скільки такий звук ЦАП на 1540 є альтернативою класичних промислових ЦАП формату Лаврик, Марк Лекінсон, Сонік Франтірс, Реміо - судити важко.
Думаю, промислові ЦАП багато чим будуть переважати. Але, думаю, багато чим і поступляться Улыбка

Завдання ставилось таке - зробити ЦАП на 1540 з кращими перевагами звуку першої в Світі ЦАП для аудіо TDA1540 і по можливості усунути побільше недоліків звучання класичних промислових CD плеєрів на 1540.

Можна сміливо стверджувати що такий варіант ЦАП дуже багатий, достойний і цікавий звуком і багатьом прийдеться по смаку!

Саме цей екземпляр зроблено для мешканця сонячної Іспанії.
Вкладення
1.jpg
2.jpg
5.jpg
3.jpg
4.jpg
Аватар користувача
Макс Штирлиц
Admin
Пости в темі: 3
Повідомлень: 21947
З нами з: 26 листопада 2010, 14:36
Звідки: Днепр
Подякував: 23444 разів
Подякували: 13907 разів
Вік: 56

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#6

Непрочитане повідомлення Макс Штирлиц »

Надеюсь скоро услышу и сравню :)
Аватар користувача
Fisha
Риба
Пости в темі: 2
Повідомлень: 5066
З нами з: 26 листопада 2010, 14:18
Звідки: Днiпро
Подякував: 1458 разів
Подякували: 4122 разів

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#7

Непрочитане повідомлення Fisha »

Макс Штирлиц писав:Надеюсь скоро услышу и сравню :)
зачем? ты ж продаешь цифру :rolleyes:
Аватар користувача
Fisha
Риба
Пости в темі: 2
Повідомлень: 5066
З нами з: 26 листопада 2010, 14:18
Звідки: Днiпро
Подякував: 1458 разів
Подякували: 4122 разів

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#8

Непрочитане повідомлення Fisha »

цап был прослушан мной чуть больше недели
сразу после включения внимание на звук я обращал не сильно - просто играл, поэтому не могу сказать насколько сильно звучание менялось в течении прогрева
но после дней трех я слушал внимательно и разница по сравнению с первоначальным была, не глобальная но явно различимая

сам цап выполнен очень аккуратно, корпус приятно лежит в руках в момент переноски
дизайн аскетичный, пару надписей типа как у меня на понижайке Fisha Power PS400 неплохо бы скрасила экстерьер, выключатель выполнен тумблером с круглой щелкалкой - на мой взгляд плоский флажок смотрелся бы стильнее и дороже. это в общем то мелочи не имеющие отношения к звуку, не мешающие эксплуатации и не очень дорогие в случае если автор захочет их реализовать :rolleyes:

по сравнению с DAC Theta было очень хорошо )
звук чистый, не рафинированный но в то же время достаточно детальный - потери каких то деталек по сравнению с Theta я не сильно заметил
хорошая локализация инструментов, иногда хотелось побольше объема
средина звучит немного ярче, на вокале это даже не плохо, на других записях не мешает - просто немного по другому чем я привык
звук ни капли не смазанный - имеет структуру
я обычно сначала анализирую звучание нового компонента, потом слушаю музыку. если во время прослушивания меня что то отвлекает, снова тянет поанализировать что и как там звучит то я считаю что в системе или компоненте что то не так или кто то не вписался.
этот цап анализировать не тянул :good:
в целом играет очень приятно, музыкально, лучше чем несколько цапов от 600 до 1000 что я слушал
рекомендовал бы как устройство для меломанов

автору спасибо за предоставленную возможность послушать и желаю не останавливаться :drinks:
Аватар користувача
Макс Штирлиц
Admin
Пости в темі: 3
Повідомлень: 21947
З нами з: 26 листопада 2010, 14:36
Звідки: Днепр
Подякував: 23444 разів
Подякували: 13907 разів
Вік: 56

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#9

Непрочитане повідомлення Макс Штирлиц »

Могу добавить от себя именно такой вкусной живой подачей инструментов что :hi:
Скажем из самодельных - это лчший что я слышал
(Мастеркласс не слышал)
Как и говорил автору добавил бы все таки пространственности в верхнем диапазоне
Сугубо имхо
Улучшить дизайн и поставить более спокойные светодиоды
Добавить usb
:hi:
А в целом достойное и музыкальное изделие :hi:
Аватар користувача
Kritik
слухач
Пости в темі: 1
Повідомлень: 554
З нами з: 04 лютого 2011, 11:52
Звідки: Киев
Подякував: 100 разів
Подякували: 291 разів
Вік: 40

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#10

Непрочитане повідомлення Kritik »

Выражаю благодарность Александру за возможность послушать его работу. Итак, поделюсь впечатлениями. Цап требует небольшого прогрева - 30-40минут, хотя и с момента включения играет завораживающе, но после прогрева звук буквально льется. Саше удалось вытащить из 1540 все на что она способна- музыкальность, аналоговость, полное отсутствие следа цифры, очень легко спутать со звуком хорошего катушечника. Можно конечно начать умничать - недостаточное разрешение в самом нижнем басе, высокие не столь прозрачные, но это сразу забывается, когда цап начинает играть, остается только музыка. Мастеру респект, всем кто любит звук 1540/1541 рекомендую послушать, такого звука можно больше никогда в жизни не услышать:)
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#11

Непрочитане повідомлення Nemo »

Дякую всі за прослуховування і за відгуки!

В темі можна виділити деякі ключові меседжи ;) :

1. Звук перших в світі мікросхем для аудіо TDA1540D TDA1540P слухачам відомий перед усім з СД плеєрів 80-х років: Філіпс, Маранс, Грюндік і т.д. Апарати на мікросхемах 1540 всі ішли з аналогічними аналоговими частинами - перетворення струм/напруга на операційнику і далі ФНЧ на 3-го порядку операційнику. Операційники ставились NE5532 JRC5532 RC5532 - по параметрах класом однакові, звуком дуже схожі.

2. В мережі є дуже багато проектів найрізноманітніших реалізацій аналогової частини виходу CD плеєрів на 1540:
а) класична на двох операційниках як у плеєрах, тільки з використанням кращих операційників. Наприклад, OP42 в металі виробництва AD або МАС156 виробництва Тесла, або з сучасного - спарений AD823 (по розпіновці аналог 5532). Такий варіант по характеру і почерку звуку буду дуже схожі на CD плеєри, тільки кащий звук - кращі операційники.
Якщо змінити ще конденсатори, переробити живлення - звук буде ще кращим. Звук варіанту з операційниками досить збалансований, але має свої негативні цифрові призвуки. Хто слухав і порівнював варіанти звуку з операційниками з варіантом без - може зрозуміти про що йде мова - цикання такі і т.д.
Як на мене цілком адекватний і достойний варіант - я такий робитиму в одному з ЦАП.
б) Використання резистора для перетворення струм/напруга + лампи для підсилення. Варіант цінний там, що там нема операційників. Відповідно нема зворотніх зв"язців і цикань. А лампою можна підібрати характер і почерк звуку під свій смак.
Мінуси - мікросхеми класичний ЦАП, в тому числі 1540 призначені для роботи саме з операційниками - якщо ставити резистор - можуть бути питання до АЧХ і до динаміки. В"ялуватий такий звук і акцент на середині. ВЧ трохи замилені - мікросхема ЦАП працює не зовсім в режимі. І трохи мало підсилення.
Я такий варіант також використаю в одному з ЦАП. Але там стоятиме 4 мікросхеми 1540 - відповідно і підсилення більше і динаміки.
в) використання трансформатора на пермалої + резистора + лампи дозволяє мінімізувати відхилення режимів роботи мікросхеми 1540 від передбаченого розробників значень. Як наслідок - звук більш дравовий, динамічний, акуратний. Трансформатор такий повинен мати первинну обмотку з якнайменшим опором. В реалі - одиниці - десятки Ом. Коефіцієнт передачі 1:5 ... 1:10 Потім каскад на лампі. Транс наближає умови роботи мікросхеми 1540 до варіанту з операційниками. Відповідно похибки мінімальні і звук більш драйвовий і динамічний.
Недолік - трансформатор - це дуже складний пристрій і виготовити його з хорошими параметрами і хорошим звуком вкрай складно і відповідно дорого.
Частіше за все страждає АЧХ і нелінійні спотворення додаються.
Відповідно далі потрібно каскад на лампі для підсилення - хоч напруга на виході трансу більша, алепотужність сигналу після транса мала.
Такий варіант використаний в моєму особистому ЦАП на 4 1540. Лампа 6К7 - достойна звуком + підсилення багато не потрібно.
Трансформатор в певній мірі відіграє роль фільтра він цифрового шуму.
г) Такий самий як варіант в. Але ламповий каскад на виході з трансформаторним навантаженням. Дозволяє найбільш раціонально підсилити енергію вихідного сигналу. Але каскад з лампою і трансом має свої особливості і нормальний вихідний трансформатор дуже складно виготовити. Відповідно коштує він дуже дорого. Реальний транс - нерівномірність АЧХ і нелінійні спотворення. Але транс цей також фільтрує від цифрових шумів.
Такий варіант реалізовано в описаному нижче ЦАП.
Він найскладніший - аж 2 звукових транси...
Але він дозволяє трохи покращити звучання варіанту в по сукупності параметрів. Хоч чимось і гірший за варіант в - але в сукупності кращий. відслуховував.

Там де є транси в колі сигналу - відбуваються магнітні процеси, дуже схожі на процеси в магнітофоні при запису і відтворенні.
Тому, звук може мати почерк і характер схожий на почерк магнітофонів.

Кожний з цих варіантів має як свої переваги, так і недоліки.
Який обрати - залежить від того, чого бажає слухач :)

3. Мікросхема TDA1540 має специфічний і не стандартний цифровий вхід. Її так просто не підчепиш до I2S або S/PDIF.
І за 35 років існування цієї мікросхеми тільки одні китайози раз писали що зробили цифрову плату для 1540, але чи вона є і чи працює ок не відомо.
Тобто 1540 раніше можна було слухати тільки в СД плеєрах. На відміну 1541 - яка має вхід I2S і всі дружньо пихають її в ЦАПи
Я розробив і реалізував плату конвертор S/PDIF -> (I2S) -> вхід TDA1540. Написав прошивку для мікросхеми ПЛІС.
Тепер TDA1540 можна підчепити до оптичного, коаксіального або балансного S/PDIF і слухати, відповідно в якості ЦАП, наприклад, з МУЗПК якості транспорту.

4. Вимоги до транспорту великі - Бажано до це був саме МУЗПК з програмними твіками, правильною звуковушкою, її лінійним живленням, повністю лінійним живленням самого компа + вставленим в звуковушку ламповим клоком на черепахових лампах. Структура ЦАП така - найменші операційї з цифровим сигналом, але сигнал має бути високого класу. відповідно велика увага до джерела.

5. Самі мікросхеми ЦАП 1540 при роботі нагріваються. Градусів так до 60. Від нагріву змінюються параметри. Описаний ЦАП зібраний на ламах і трансах - також з часом прогріваються або поляризуються.
Відповідно ефект прогріву десь пів години присутній.

6. Мікросхема 1540 має всього 14 біт. Відповідно 2 біти інформації втрачено в небуття. Звук такої мікросхеми місцями може здаватись сируватим і грубуватим. Але її звук є дуже натуральним і тонально цікавим, багатим.
Там такий принцип роботи унікальний використаний - повне динамічне підлаштовування. Навіть в 1541 яка дуже схожа звучанням це підлаштовування тільки часткове.
гіпотетично за цих 2 біти можна поборотись - але це великий проект і якщо я навіть ним займуся, то років через 5, не раніше.

7. Напевне, мікросхема 1540 цікава перед усім тим, хто любить звук формату звуку Філіпсів 1-го покоління: 100-го, 303-го і т.д.
Звук таких плеєрів і потенціал таких мікросхем далеко не є універсальним і всежанровим... Хороші промислові ЦАП будуть багато чим кращі. Але чимось і однозначно гірші.
Тобто 1540 є мікросхемою унікальної структури і відповідно унікального звуку :)

8. ЦАП зроблений такою структурою - 4 1540 - транс - лампа - транс під конкретного замовника, ініціатора збирання. Досить добре знаю його смаки і побажання. Для нього головне натуральність, душевність, донесення змісту, суті, емоцій.
Відповідно і вбраний такий варіант структури.
4 1540 на відміну від двох дозволяють збільшити детальність, розширення, вирівняти і причесати подачу місцями грубуватої і норовливої 1540. Коли слухав описаний ЦАП на не своїй системі - ловив себе на факті, що при використанні 4 мікросхеми з"являються такі деталі, які раніше просто втрачались або про існування яких взагалі не знав.

Відповідно пара трансів стоїть. Одні мотані мною, другі мотані майстром трансформаторних справ з Криму. Вартість трансі - сотні доларів. Залізо радянське, але хороше. Звучать добре.
Але думається мені, що якщо намотати такі транси з супер секціонуванням на залізі Феранті, довоєннми проводами Телефункен і каркас склеїти з партітур культових музичних творів - транси будуть звучати значно краще, рівніше, благородніше і чистіше.
Я просто впевнений в такому)))
Але - цінним таких трансів нереально великий, а процес вибору морочливий, таємничий і загадковий.
Ініціатор створення побоявся посягнути на священний трансформаторний грааль і вирішив обмежитись кримськими трансами, аналогічні якими стоять в фонокоректорах багатьох меломанів. Я і сам пару таких користую - добрі транси)))

Знову таки - можливо через років 5 я куплю пару ЕФ14 або ще якихось хороших ламп під транси, закуплюсь залізом часів 3-го рейха з хорошою енергетикою і спробую намотати кращі транси))) Але не скоро - роки минуть щоб на таке наважитись + мене влаштовує як є, з огрігами можна змиритись.
Хоча я навіть не знаю. Ініціатор складання цього ЦАП проблеми з ресурсами не має, але посягання на транси доларів по 700 і лампи англійські октальні аналог 6С45С по 200 Фунтів за штуку зробити не наважився - типу розумна достатність.

9. На скільки такий ЦАП є універсальним і всеядним? В міру універсальний. Звучить по-своєму, з своєю подачею і своїм окрасом, характером.
Мені на подібному ЦАП комфортно слухаються різні стилі і напрямки.
Але цей ЦАП ні скільки не альтернатива добротному і дорогущому Хайфай чи хайенд промисловому ЦАП - це абсолютно різні речі.
І звук в них відповідно різний.

Напевне важко знайти такий супер універсальний ЦАП, який би по всіх параметрах влаштовував - приходиться мати декілька.
Що про класичний ЦАП на 4 1540 можна точно стверджувати - якою б не була реалізація чи на лампах, трансах, операційниках - багатьом буде цікаво, приємно і комфортно слухати такий варіант :drinks:
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#12

Непрочитане повідомлення Nemo »

Я майже зробив ще один ЦАПик на 4 1540.
В аналоговій частині резистор перетворення струм/напруга і підсилювальний каскад на 6AC7 в тріоді.
Живлення - однопівперіодний випрямляч на EF11 RFT.
Лампи нові розпаковані мною 45-50 років.

Поки запустив тільки частину ЦАП з резистором на виході - лампову вихідну частину додам згодом.

А поки невелика відпустка він аудіо діянь і зайнятість більш насущними ресурсними справами :drinks:
Вкладення
12.jpg
34.jpg
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#13

Непрочитане повідомлення Nemo »

Зібрав варіант ЦАП з ламповим виходом.
Структура така: 4 1540 - резистор - пара 6АС7 в тріоді - розділювальний конденсатор Мундорф.
Довго морочився з фоном 50 Гц.
Як не крути, якщо ставити тільки резистор, а потім лампу - ламповий каскад повинен мати підсилення більше ніж в 100 разів.
Відповідно велика чутливість і важко побороти фон 50 Гц.

Інша справа коли використовувати підвищуючий трансформатор на пермалої з коефіцієнтом 1:5 - 1:10. Напруга на виході цього транса в 5 - 10 разів більша ніж без нього - відповідно і рівень фону в 5-10 разів менший.

Порівнював цей ЦАП з дуже схожим на нього ЦАП на 4 1540 + перетворення струм/напруга на OP42 + ФНЧ на OP42. Фактично ця реалізація дуже схожа на реалізацію промислових плеєрів і звук дуже схожий.

На мій слух варіант з лампами і без ФНЧ відчутно краще звучить по сукупності параметрів.
А загалом вони дуже схожі - в обох ЦАП по 4 1540П + живлення і плата цифрового входу і обв"язка. Тільки аналогові частини різні.
Відповідно і звук дуже схожий.

ЦАП з лампами відправив в Дніпропетровськ, - попросили послухати. Сподіваюсь, напишуть відгук.
Шкода там саме 1540П, а не 1540Д, але то уже справа така, - почути що і до чого в цілому можна й так.
Вкладення
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Аватар користувача
69-K.Serg
учасник
Пости в темі: 1
Повідомлень: 405
З нами з: 24 липня 2013, 21:43
Звідки: Запорожье mob/ 0666301275 and 0678516528
Подякував: 831 разів
Подякували: 326 разів
Вік: 54

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#14

Непрочитане повідомлення 69-K.Serg »

Максу отправили послушать?
Аватар користувача
Макс Штирлиц
Admin
Пости в темі: 3
Повідомлень: 21947
З нами з: 26 листопада 2010, 14:36
Звідки: Днепр
Подякував: 23444 разів
Подякували: 13907 разів
Вік: 56

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#15

Непрочитане повідомлення Макс Штирлиц »

Нет не мне
Сань можно будет взять на пару дней?
Аватар користувача
Nemo
слухач
Пости в темі: 8
Повідомлень: 697
З нами з: 21 травня 2012, 08:56
Звідки: Обухів, Київська область
Подякував: 72 разів
Подякували: 253 разів
Вік: 38

Re: Класичний ЦАП на TDA1540

#16

Непрочитане повідомлення Nemo »

Макс Штирлиц писав:Нет не мне
Сань можно будет взять на пару дней?
На жаль, уже терміни, потрібно ще дещо доробити, оперному чуваку з Києва послухати на пару днів дати і відправляти в Мадрид..!
Він дуже схожий на той, який ти слухав, - чимось кращий, чимось простіший.
В тому дві пари звукових трансформаторів, в цьому нема взагалі.
Звук менш причесаний, вільніший, місцями менш рівний.
Але й разом з тим менш замилений.
А загалом вони схожі.
Той що був у тебе вищого класу.

Такий колись буде (місяці) - зможу відправити послухати.
Він дешевший, за той що був в тебе.
Значно швидше - через тижні буде ЦАП на 4 1540 на операцйниках ОП 42 і без ламп. Я його уже вчора запустив!

Слухача попрошу відписати суди також, або скопіюю його пост з іншого форуму.
Відповісти

Повернутись до “Власними руками”